Psychické týrání - domácí násilí.

09.09.2011 11:24

 

Psychické vydírání je jen jednou z forem domácího násilí. Má mnoho podob – od opakovaného odmítání, ponižování a zastrašování přes nepřiměřené omezování, izolaci od kontaktu s jinými osobami až po neposkytování citové odezvy.

psych_tyer_0.jpg

O původu a příčinách psychického vydírání, či násilí psychologie stále diskutuje. Podle výpovědí těch, kteří se staly terčem domácího násilí, spočívá hlavní příčina násilného chování partnera v jeho povahovém a osobnostním založení.

"Lidé dopouštějící se násilí a zneužívání druhých jsou většinou impulzivní, nezralí, se sklony k depresi"

Výzkumy o psychickém vydírání - domácím násilí.

Podle empirických šetření postihuje domácí násilí asi 10% partnerských vztahů. V ČR je typickým agresorem muz. Dalším typickým znakem domácího násilí v českých rodinách je asistence dětí. Pouze v 10% vztahů zakalených domácím násilím nefigurují přítomné děti. V 90% děti bývají přímými svědky násilných incidentů mezi rodiči anebo jsou s následky týrání matky konfrontovány takříkajíc mlčky a pokradmu, např. registrují tělesná zranění matky či odezírají její psychické problémy jako strach, sklíčenost, překrucování toho, co se stalo (například když se matky ptají po původu jejích zranění).

Jak se cítí oběť?

Řada obětí svou situaci zpočátku tají. „Mnohdy jim to trvá i léta, než se rozhodnou s věcí něco udělat.
Jakákoli agresivní obrana proti násilí je však ze strany oběti většinou velmi obtížná. Obvykle se výbuch hněvu setkává s chladem agresora, který jej použije k další viktimizaci a přenesení pocitu viny za konflikt na oběť. Oběť se pro agresora stává věcí, tak se ho její utrpení netýká. Hněv oběti se postupně přetváří do úzkosti. Narůstající stres a postupné vyčerpání se začne projevovat i na tělesné rovině. Začnou se objevovat psychosomatické poruchy, nejčastěji žaludeční potíže, kardiovaskulární problémy nebo kožní onemocnění, jako je ekzém. U oběti se rozvíjí generalizovaná úzkostná porucha a deprese. V této situaci si již oběť nemůže pomoci sama. Násilí i přes její veškerou snahu neslábne, ale naopak se stupňuje. Vyčerpání z neustálého stresu může být přitom způsobeno spíše než dramatičností situace pocitem bezmoci. Oběť je bez energie a žije v trvalé úzkosti.
"Kdybych si mohla vybrat mezi tělesným a slovním týráním, vybrala bych si bití, po něm zůstanou alespoň viditelné následky, máte důkaz a lidé vás možná politují."
Slovní týrání vás může dovést na pokraj šílenství, ale nikdo vám neuvěří, protože rány nejsou vidět. Žijete v permanentní hrůze, kdy klapnou dveře a partner se vrátí domů.
Protože se u oběti jedná o opakované a mnohočetné násilí, je pravděpodobné, že se u ní rozvinou příznaky posttraumatické stresové poruchy. Ty se někdy mohou objevovat ve formě opožděných psychosomatických obtíží nebo flashbacku i dlouho po vyřešení problému. Častou obranou, po níž oběť sáhne, aby dokázala pod tlakem násilí žít, je disociace. Oddělí snesitelné prožívání od nesnesitelného, to odfiltruje a zapomíná, aby se alespoň částečně mohla chránit před vnitřní bolestí. Ne zřídkakdy obrátí oběť svou agresi proti sobě a rozhodne se uniknout nesnesitelnému tlaku sebevraždou.

Obraťte se na odborníky, pomohou vám.

Od ledna 2007 může být agresor, tedy i žena, policií vykázán ze společného bytu či domu až na deset dní, v průběhu kterých může partner využít služeb specializované poradny Intervenčního centra pro osoby ohrožené domácím násilím.

Vzepření se násilí nebo pokus odejít může agresora přivést ke zjevnému násilí. Agresor propadne panice a zuřivosti, snaží se vystupňovat provokace, aby se oběť dopustila chyby. Při rozchodu vyvolává pocit, že byl obětí opuštěn, a tak se snaží znásobit její vinu. Pokud se oběti podaří uniknout, násilí se často nezbaví. Agresor udržuje svůj vliv nad obětí prostřednictvím vazeb, které má ještě k dispozici.
Rozvodové procesy se neustále protahují a oběť je ve snaze neúnosný stav co nejdříve ukončit ochotna i k velkým ústupkům. V rodinách, kde se ženy staly obětí domácího násilí, se druhotně stávají obětí i děti, které se staly svědky násilí. Prostřednictvím dětí si může vylévat zlost i oběť na agresora, děti se tak stávají terčem násilí určeného někomu jinému.

Snaha řešit násilí v rodině pomocí právních prostředků se nesetkává u obětí s příliš kladnou odezvou také proto, že trestní stíhání vede nutně k rozpadu rodiny a k sekundární viktimizaci oběti, která je s násilím konfrontována v dalším vyšetřování a případně i soudním líčení. Uvalení vazby na pachatele řeší problém násilí pouze dočasně, stejně tak rozvod v případě, kdy manželé nemají dostatečné prostředky pro zajištění samostatného bydlení. Většina viktimologů se v současné době kloní spíše k neformálnímu řešení konfliktu za předpokladu, že se násilí podaří včas odhalit. Oběť si přeje spíše získat podporu a pomoc než potrestat pachatele násilí. Proto se v souvislosti s řešením domácího násilí dostávají do popředí poradenské instituce, které jsou schopné oběti zprostředkovat různé formy psychologické i právní pomoci.Intimní vazby mezi obětí a agresorem se paradoxně stávají také největší překážkou při hledání pomoci u domácího násilí. „Oběť má strach z jakýchkoliv důvodů opustit pachatele a domov, ve kterém s ním žije. Má pocit, že bez pachatele nemá šanci přežít, i když objektivně pachatel nijak výrazně nepřispívá na domácnost, nepomáhá s dětmi a ani s ničím dalším a spíše je sám pro rodinu zátěží,“ potvrzuje Lenka Gazdová. Blízké vztahy blokují také ochotu oběti oznamovat násilí policii nebo okolí a i v případě zjevného trestného činu se oběť brání spolupráci s policií a soudy a nezřídka se nakonec vrací zpět k násilníkovi. Vyšetření násilí tak vůbec neproběhne, protože podle našeho právního řádu musí v případě příbuzenského vztahu oběti s násilníkem dát oběť se stíháním agresora souhlas. Je-li ale agresor většinou stíhán na svobodě a oběť se musí vrátit do společné domácnosti, často po vypovězení zážitku svůj souhlas odvolá. V takovém případě ovšem již nemůže vyšetřování znovu obnovit.

Diskusní téma: Psychické týrání - domácí násilí.

Datum: 04.04.2015

Vložil: Zdena

Titulek: Je tohle týrání?

Potřebovala bych, zda by někdo mohl objektivně bez emocí zvážit mou situaci,protože z neustálých hádek a napětí si už nevěřím, naopak ,mám pocit,že jsem největší bídák na světě,dokonce člověka, který mi celý život nikdy neprojevil nějaké své city,tak ho lituji, že je chudák protože přestává slyšet, bolí ho kyčle a pod..Já jsu na tom s nemoci snad ještě hůře, jakmile otevře dveře bytu, začne mně vibrovat v žaludkju a jsu ve střehu ..Od chvíle, kdy jsme oba v důchodu je ještě více urážlivý a vzteklý, pokud chcu, aby něco udělsl, musím žádat přeopatrně a většinou stejně nepochodím.Hádky se opakují čím dále častěji a čím dále hůře pro sebemenší maličkost ,bojím už se říci cokoliv. Při poslední jízdě, kdy jsme málem sjeli do příkopu, já se lekla a zakřičela pozor, následovalo něco tak hrozného, že hádka se to snad ani nedá nazvat. Já jak byla vynervovaná, tak jsem po jeho hrubé reakci použila pár sprostých slov, což jsem učinila poprvé, od té chvíle je manžel na koni ,má záminku, i když jsem mu několikrát řekla, že mně ujely nervy, že příčetný člověk by takhle nemluvil, bylo to dost hrozné, nevím ,kde se to ve mně vzalo, asi posbíráno za ta léta mlčenlivosti,ale jen mi zdůraznil, že to do smrti nezapomene, zacpává si uši,když jsu v kuchyni odchází, když vyjdu ze svého pokoje ,tak i zavře dveře k sobě, žijeme takto téměř odděleně každý ve svém pokoji,protože kvůl ijeho chrápání jsem s ním společný nocleh sdílet nemohla. Nereaguje na nic, na esemesky, v nichž jsem se omluvila, neodpovídá, nemluví,je to šílené napětí, které jemu vyhovuje, mně ničí.Už to trvá asi osm týdnů,on čeká,že snad za ním budu neustále chodit s prosíkem, přestože to je on, kdo se snaží v človšku neprávem neustále vyvolávat pocit viny.Dokonce mi řekl, at z jeho pokoje odejdu,že chce styk se mnou omezit na minimum.Je strašlivě nepořádný a dělám si starosti, že když mu nebudu měnit prádlo nebo po něm neustáloe uklízet, stane se z něho úplný s prominutím vagabund.Bylo mi šedesát a člověk by myslel, že v tomhle věku by snad lidé mohli mít rozum a nějak se domluvit,opak je pravdou.I děti mi řekly, že mám odejít, že takhle se žít nedá, ale asi jsu slaboch, bojím se v tomhle věku,ale žít v téměř každodenních hádkách a nepořádku je tak těžké.Nesmím nic vyhodit a náš byt bude brzy zavalený haraburdím.Nevím už,, co mám dělat..

Datum: 28.03.2015

Vložil: mona

Titulek: Nevim

Ahoj, nevim jestli jde o psychicke tyrani. Ale manzel byl driv jiny. Plizive se zmenil. Neumi na me byt hodny, ani mluvit normalne, jen mi rika zlym tonem co jsem udelala spatne ze jsem neschopna a nic jineho. Chce mit presne prehled kdo a kdy me u nas doma navstevuje. Kdyz jsem ho prosila at je na me hodny, rikaze je. Nikdy me nepohladi, neobejme. A kdyz jsem rekla ze bysme meli jit od sebe, rekne ze jsem blazen, ze bych byla bez nej stracena. Nevim zda me tyra, ale dlouho to nevydrzim,je to stale horsi. Stupnuje se to.

Datum: 05.04.2015

Vložil: Inka

Titulek: Re: Nevim

tenhle případ znám mam doma to same ještě mě říká že jsem blazen a když budu chtít rozchod tak mě zabije,mam obavu aby se jeho vyhrožování nestalo pravdou proto nemám sílu to ukončit..nevím co dělat

Datum: 28.05.2015

Vložil: pohromka

Titulek: Re: Re: Nevim

Vidím to jak manželství za poslední 3 roky. Nnemůžu mít vlastní názor, když někam jdu a neřeknu mu o tom, tak je oheň na střeše, starší dcera mi říká kdy se tatínek odstěhuje že nikdo nebude křičet a ublizovat mi. Bojím se od něj odejít abych nepřišla o děti. Po mateřské nemuzu sehnat práci a o to je to horší. Kdybych aspoň práci měla, tak by vše snad bylo jednoduché. Kvůli oběma dětem nemám sílu odejít. Bojím se, že o ne přijdu. Synovi jsou necelé tři a jsem rada, tedy aspoň doufám, že z toho nemá rozum. Manžel mě dokáže v lepším případě serva. Za každou maličkost (např. dnes, že byla studená večeře a neřekla jsem mu že je jídlo), tak mě i uhodit. V lepším případě mě chytne za oblečení. V tom horším jako důsledek mě dál několikrát pěstí naštěstí jen do ramene. Neříkám,že jsem bez chyby, ale chyby vidí jen u mě. Já jsem věcně ta špatná co dělá chyby, rozvírací rodinu, je jen jak zní jeho slova kráva, debil, kurva, idiot,... Nejsem dokonalá, ale to přeci není i on. Když si dovolím oponovat, tak je to vždy špatně. Už jsem se naučila být raději ticho a neodpovidat a doufat že to co nejdrive skončí. Své chyby a nedostatky neuznává a nikdy neuzná. Tolikrát jsem si říkala, že by bylo.lepší tu nebýt, ale kvůli dětem na to něm sílu. Nemůžu je tu s ním nechat. Pro ostatní se tváří jako ten nejlepší manžel a otec, ale nikdo nevidí co je pod slupkou. Nemůžu to nikomu.říci. Nikdo by mi dle meho nazoru nevěřil. Vidí a slyší jeho názor a na ten můj už nikdo nedbá. Ani rodičům nemám tu sílu a odvahu to říci. Vím, že by stáli za mnou, ale kvůli.dětem nemohu. Bojím se bo už cca 3 roky a modlil.se, aby nesplnil svá slova která dnes řekl znova musím pryč nebo té zabiju.

Datum: 22.01.2016

Vložil: Misa

Titulek: Re: Re: Re: Nevim

Pryč a právě kvůli dětem. Kvůli vám i kvůli jim. Rodiče vám pomohou,určitě to zvládnete,když dokážete trpět toto,dokážete i odejít. Proboha ale pryč od něj!

Datum: 12.10.2015

Vložil: Lucie

Titulek: Re: Nevim

Dobrý den nedávejte na jeho slova ze to nezvládnete není to pravda mluvim z vlastni zkusenosti zvládnete to držím palce

Datum: 22.03.2015

Vložil:

Titulek: bojím se

Nedávno jsem shlédla film Sebemilenec a viděla jsem vlastní vztah...

Datum: 13.03.2015

Vložil: sylva

Titulek: falšování zprávy z pohovoru s dítětem na OSPOD ve prospech otce

Dobrý den, prosím o radu, jak řešit situaci, kdy OSPOD záměrně změnil výpověď mého dítěte a do zprávy zapsal nepravdivé ůdaje. Syn sdělil, že se otce bojí a nechce k němu chodit, OSPOD napsal, že se chlapec na otce těší a chce se s ním vídat. Podotýkám, že otec má mnoho záznamů na Pčr o agresivním chování vůči mně, tedy matce dítěte, syn s ADHD má tiky, mnohokrát byl otcem jaště za manželství bit a nervován, OSPOD straní otci a neustále jsem nabádána, abych synovi říkala, že otec je hodný, že jen občas "ujel", že ho má rád a podobné nesmysly. Jak to dokázat a dítěti tak pomoci a kam se obrátit o pomoc. J. hradec. Děkuji.

Datum: 29.01.2015

Vložil: Melinda

Titulek: odpovědi týraným ženám

Milé ženy, matky, Bohyně.
Náhodou jsem natrefila na tyto stránky, které založila
Ala, žena kterou sice neznám, ale je dobře, že se tímto tématem zabývá a snaží se informovat.
Jelikož zde bylo již plno zoufalých dotazů a žádné odpovědi- neváhala jsem a na základě dlouholetých zkušeností napsala nějaké odpovědi, protože jste jistě na nějakou reakci čekaly.
Je vidět, že plno žen je v zoufalé situaci a hledá nějakou radu či pomoc.
Všem Vám držím palce - aby jste našly místo ve svém životě a tu správnou cestu ke štěstí, lásce, zdraví a pohodě.
Když nastane situce v životě že máme 2 možnosti, 2 směry a nevíme kudy kam - vězte, že je lepší udělat jaké koliv rozhodnutí i třeba špatné než žádné.
Pokud stojíme mezi dvěma cestami - nemůžeme žít život naplno a navíc žádné rozhodnudí ve finále není špatné. Třeba ho tak po čase vnímáme, ale je to právě tak jak jsme si to měly prožít a ze svých chyb se poučit.
Chyby dělá každý, ale jen hlupák je opakuje stále dokola.
Pokud nezměníte samy sebe - budete si stále do života přitahovat stejné typy můžů.
...nemůžeme změnit druhého, nemůžeme ovnlivnit jeho jednání, ale můžeme změnit sebe, naše reakce na jeho jednání a tím se pak pomalu začne měnit vše.
Nejtěžší práce je na sobě, ale stojí to za to, za klid, lásku, harmonii a štěstí.
Od tyrana pryč - ale současně si položte otázky:
Co ve mě přitahuje tyto situace?
Co mi tím ten člověk říká?
Jaké mám sebevědomí, jak si věřím?
Mám se dost ráda?
Proč se mi to děje, co mi to chce říct?
Mám z něčeho strach? čeho se bojím?
Nelpím na něčem zbytečně?
Co mohu změnit?
Na co myslím? Myslím negativně, nebo pozitivně?
Na co myslím - to ke mě přichází - mám něco změnit?
Co potřebuji ke štěstí?
Štěstí se nehledá kolem, ale musíme ho cítit uvnitř
sebe - v srdci.
Jednám s druhým tak jak chci - aby druhý jednal se mnou?
Neházím vinu na druhé a nejsem tedy v roli oběti?
V roli oběti nemohu nic změnit - protože dávám všechnu moc tomu druhému - aby o mě rozhodoval.
Jsem strůjcem svého štěstí.
Co vysílám - to se mi vrací- co vyzařuji kolem sebe?
Je to láska nebo zlost?
Atd... takové otázky si pokládejte a měňte stará dogmata a neplatící mentální vzorce, které jste získaly od rodičů, učitelů a společnosti. Pěkně zhnilé společnosti - nasilí, závist, pomluvy, soutěžení, podvody ..... v tom vyrůstáme.
Je to na každém z nás - zda půjde stejnou cestou nebo jinou.
Neříkám - držte se, ale pusťte se!
Pustťte se pomyslných jistot a nestavte vzdušné zámky.
Buďte prostě šťasné, zdravé, spokojené a udělejte pro to všechno. O tom je život - tvořte, milujte, buďte dětem vzorem, odpouštějte a nezůstavejte tam kde vám není dobře.
Řiďte se srdcem a pocity, pokud z něčeho nemáte dobrý pocit - nedělejte to.
Situace nepitvejte - jen ztratíte půdu pod nohama.
Dívejte se z nadhledu - více pochopíte.
Buďte samy sebou - sejměte masku a projevte svou vlastní osobnost.
Pracujte na své osobnosti - život je jak bumerang co vysíláme to se nám vrací.
Meditujte, afirmujte když je vám těžko.
Afirmace jsou pozitivní tvrzení, která vám pomohou.
Například:
Zvládnu jakoukoliv situaci.
Svůj život si řídím sama.
Nezapomeňte odpouštět sobě i druhým.
Zášť, zloba a nenávist vám pomůže jen k nemocnému žlučníku.
.....a to zatím stačí, mohla bych psát dále a dále.
Mějte v duši klid a v srdci lásku.
Melinda




Datum: 28.01.2015

Vložil: petra

Titulek: tyran

Ahoj jsem s manželem 12 let.Nikdy to nebyl kliďas,vybouch kvůli každé capině,ale poslední dva roky je neskutečně negativistický,agresivní výbuchy se stupňují,vygradovaly když jsem nastoupila po md do práce.Byl to ryze mužský kolektiv,manžel je šíleně žárlivý,takže výslechy,nepříjemné výstupy a podezírání na denním pořádku,k tomu ten šílený negativismus.Stalo se,že jsem si v práci s někým něco začla,jednou jsem ulítla hodně,pokračovalo to,ale už jen občasným políbením,pohlazením necelé čtyři měsíce.Manžel to zjistil,zavolal do práce,že okamžitě končím a od té doby 18 prosince mám peklo na zemi.Krom toho,že jsem během svátků dostala čtyřikrát přes hubu,mě neskutečně slovně uráží,pořád všechno kontroloval,mobil,projel mi celou historii na netu,co jsem kdy kde napsala,sebral mi simku a jel do O2,aby mu vyjeli smazané sms.Mám novou práci,která je taky špatná,je ve stejném městě jako předchozí,nesmím tam telefonovat,když jsem měla jít napřesčas,volal koordinátorovi s tím,že se mu ku...m tak se jen ujišťuje,jestli mám opravdu přesčas,když jsem mu v době přesčasu nevzala telefon,přijel si mě zkontrolovat na vrátnici a chtěl po mistrovi,aby mu mě dal na ucho.Nesmít jezdit do práce vlakem ani autobusem.Řekla jsem mu ať o víkendu nepije,protože je pak tak strašně agresivní a zlý,že se to nedá popsat,tudíž si nesmím dát ani já víno,protože on nesmí a ze mě dělá alkoholičku.Včera mi projížděl výpis z telefonu a do krve se hádal,že si stále píšu s tím kolegou,hádala jsem se že ne a on opět spustil tu svou sprostou písničku,nakonec zjistil,že ty zprávy byly psané kamarádce,ale jako by se nechumelilo.Od toho 18 mě nenechal jeden den vydýchat,furt má něco.V sobotu jsem si slabě nalakovala nehty,všiml si toho až dneska a zas už jede,tak ty toho nenecháš,furt musíš ty chlapy něčím provokovat ty ...Jako už mi z toho hrabe.Kolikrát už jsem byla rozhodnutá,že s dětma odejdu,bohužel nemám kam,nemám finanční prostředky,vždycky začal brečet prosit a omlouvat se,že už nikdy atd....Vydrží mu to max. dvě hodiny a pak zase peklo.Mám nařízené přesčasy a potřebuju chodit,potřebuju peníze,krmí dětem uši,že schválně chodím na přesčasy,protože s nima nechci být doma.Příští týden mám mít poprvé odpolední a už teď cítím v kostech,že mi řekne,ať si seženu hlídání,že děti hlídat nebude,protože se budu někde kur,,,t.Žádné hlídání nemám.Už vážně nemůžu,jk z toho ven?
<< 2 | 3 | 4 | 5 | 6 >>

Přidat nový příspěvek